Bieszczady to idealne miejsce na wypoczynek i oderwanie się od codzienności, ale obecnie Bieszczady to nie tylko góry, przez ostatnie lata bardzo się zmieniły i nawet ci którzy nie chcą chodzić po szlakach mogą spędzić czas tak jak chcą, a nawet przeżyć przygodę życia.

Oto lista najciekawszych atrakcji w Bieszczadach które mogą Cię zainteresować

1. Spływy pontonowe doliną Sanu

Zobacz Bieszczady z innej perspektywy płynąc pontonem pośród dzikiej przyrody. Spływy nadają się świetnie na wypoczynek w ciepły dzień zarówno dla dorosłych, osób starszych jak i dla rodzin z dziećmi. Spływy odbywają się na pontonach 5 i 7 osobowych z Sanoka oraz w przypadku odpowiedniego stanu wody w Sanie z Leska. Najkrótsza trasa trwa około 1 godziny (4,5 km). Dla bardziej ambitnych można wybrać się na dłuższą trasę około 3.5godzin (13 km).

Więcej na stronie bieszczadyaktywnie.pl

2. Drezyny Rowerowe

fot. http://www.drezynyrowerowe.pl/

Atrakcja dla aktywnych, która wygrała nagrodę na najlepszy produkt turystyczny roku 2015 roku. Drezynami poruszasz się po starej linii kolejowej 108 łączącej stację Stróże ze stacją Krościenko przy granicy z Ukrainą. Drezyny rowerowe są 5cio osobowe (na jedną drezyną zmieszczą się cztery osoby dorosłe i jedno dziecko), przy czym drezyną napędza dwie osoby przy użyciu siły mięśni. Drezyny wyruszają z dwóch stacji. Stacja główna w Uhercach Mineralnych oraz stacja funkcjonująca tylko w sezonie letnim Ustrzyki Dolne. Czas wycieczki na drezynie wacha się od 1 godziny do 2.5 godziny w zależności jaka trasę wybierzemy. Dodatkową atrakcją na trasie drezyn jest lokalny browar rzemieślniczy Ursa Maior (wielka niedźwiedzica).

Więcej na stronie drezynyrowerowe.pl

3. Ciuchcia Bieszczadzka

Kolejka wąskotorowa, obecnie zwana Bieszczadzką Ciuchcią, wykorzystywana w dawnych czasach do transportu drzewa ludzi a nawet w celach militarnych podczas I i II Wojny Światowej, obecnie przewozi turystów na trasach z Majdanu koło Cisnej do Przysłupia lub Balenicy. Na trasie kursują dwa rodzaje ciuchci. Jeden z silnikiem spalinowym oraz drugi zapewniający ciekawsze wrażenia z silnikiem parowym – taka „prawdziwa ciuchcia”. Warto w takim przypadku zorientować się wcześniej kiedy jedzie która ciuchcia.

Więcej na stronie kolejka.bieszczady.pl

fot. http://www.kolejka.bieszczady.pl/

4. Rejs statkiem po Jeziorze Solińskim

Każdy kto przyjeżdża w Bieszczady odwiedza zaporę wodną w Solinie. Rejs statkiem po Solinie to atrakcja która pozwala zwiedzieć jezioro Solińskie nie z brzegu ale z powierzchni wody. Statki dodatkowo kursują w miejsca gdzie dojazd jest trudny a nawet często niemożliwy. Płynąc statkiem odpoczniesz siedząc wygodnie wśród wspaniałych widoków i pięknej przyrody. Statki kursują z portów w Solinie oraz z Polańczyka. W zależności od statku możemy posłuchać szant lub ciekawych opowieści o Jeziorze Solińskim i okolica, a nawet zjeść jakiś posiłek.

Rejsy z Soliny  bialaflota-solina.pl, port-solina.pl, rejsysolina.pl

Rejsy z Polańczyka bieszczady.net.pl/tramp, bryza.bieszczady.pl

fot. http://www.bialaflota-solina.pl/

fot. http://bryza.bieszczady.pl

5. Tyrolka

Niektórzy lubią aktywne atrakcje z nutką mocnych wrażeń i przypływem adrenaliny. Teren Bieszczadów jest zróżnicowany topograficznie przez co daje możliwość wykorzystania spadku terenu do budowy tyrolki. Największa tyrolka w Bieszczadach znajduje się w Solinie w Zatoce Drewnianej. Ma ona długość ponad 300 metrów i przebiega 20 metrów  nad wodą Jeziora Solińskiego. Nieco krótszą tyrolkę możemy znaleźć w Sanoku na Białej Górze obok Skansenu w Sanoku. Ta tyrolka również poprowadzona jest nad wodą tym razem Rzeki San.

Sanok tyrolkasanok.pl, Solina solina-tyrolka.pl

fot. http://www.tyrolkasanok.pl/

6. Wake Park

Kolejna tym razem bardziej extremalna atrakcja z Zatoki Drewnianej. Wake Park w Solinie to wyciąg linowy do sportów wodnych, który pozwala na pływanie na desce po wodzie jeziora. Wake Park dodatkowo wyposażony jest w przeszkody dla bardziej zaawansowanych pozwalające wykonywać ewolucje. Ale początkujących oraz dzieci deskę można zastąpić pontonem.

Więcej na stronie solina-tyrolka.pl

fot. http://solina-tyrolka.pl/

7. Park Linowy Lemur

Park Linowy Lemur to świetne miejsce dla dużych i małych. Do wyboru mamy 5 tras zaprojektowanych pod kątem trudności. Zróżnicowane i bardzo rozbudowane trasy pozwolą znaleźć każdemu coś dla siebie. Najłatwiejsze trasy są na tyle łatwa aby zapoznać się z zabawą na wysokości, a gdy pojawi się chęć dalszych wyzwań, znajdzie się i trudniejsza trasa. Z parku mogą korzystać dzieci już od 3-go roku życia. Park znajduje się niemal, że na końcu cyplu miejscowości Polańczyk nad jeziorem Solińskim.

Więcej na lemurpark.pl

fot. http://lemurpark.pl/

fot. http://lemurpark.pl/

fot. http://lemurpark.pl/

8. Loty paralotnią i szybowcem

Dla osób bez lęku wysokości polecamy zapierający dech w piersiach widok Bieszczadów z lotu ptaka. Możliwe są loty w totalnej ciszy w szybowcu lub na paralotni w wózku tandemowym. Loty odbywają się na wysokości około 300 metrów nad powierzchnią terenów. Dla chętnych większych wysokości można polecieć szybowcem nawet na wysokość 1 kilometra. Loty szybowcowe odbywają się z szybowiska Weremień koło Leska. W przypadku lotów paralotnia są one organizowane w Postołowiu również koło Leska. Lot taki trwa zaledwie kilkanaście minut ale dostarcza na pewno niezapomnianych wrażeń. Sam się o tym przekonałem 🙂

Loty szybowcem bobulandia.pl

fot. www.bobulandia.pl

9. Quady

Jeśli nie boisz się błota, brudu i kurzu to na pewno spodoba ci się jazda quadami w terenie. Jazda tymi pojazdami na pewno wyryje na stałe ciekawe wspomnienia w twojej pamięci. Wypożyczalnia quadów znajduje się w miejscowości Balów koło Baligrodu. Wyprawy dodatkowo są organizowane na prywatnym terenie więc nie musisz się martwić o kontrole ze strony stróżów prawa. Do dyspozycji są kłady o pojemnościach od 125 dla początkujących do 450 dla osób które wiedza jak moc w takim quadzie wykorzystać.

Więcej na stronie bieszczadyquady.pl

fot. http://bieszczadyquady.pl/

fot. http://bieszczadyquady.pl/

Mapa wszystkich atrakcji