Bieszczadzka Ciuchcia

Bieszczadzka „Ciuchcia” czyli wąskotorowa kolejka leśna. Podobnie jak połonina Wetlińska z Chatka Puchatka, czy zapora w Solinie, Bieszczadzka „Ciuchcia” jest to atrakcja znajdująca się na liście obowiązkowych do zwiedzenia w Bieszczadach. Co roku Kolejkę odwiedza masa turystów, aby przekonać się jaki niesamowity klimat tworzy. Główna stacja linii kolejowej znajduje się w miejscowości Majdan koło Cisnej. Tam zobaczyć można zabytkowy już budynek oryginalnej stacji kolejowej obsługujący tą trasę. Z głównego dworca można wybrać się w jedną z dwóch proponowanych tras.

Majdan – Przysłup – Majdan

Podróż kolejką na tej trasie trwa ok 2 godziny i 50 minut. W tym czasie zawarty jest również 30 minutowy postój na stacji w Przysłupiu.

Majdan – Balenica – Majdan

Podróż kolejką na tej trasie trwa ok 2 godziny. Na stacji w Balenicy kolejka również robi 30 minutowa przerwę, po czym wraca na stację główną.

Cennik

Trasa Bilet normalny Bilet ulgowy
Majdan - Przysłup 20zł 15zł
Majdan - Przysłup - Majdan 24zł 18zł
Majdan - Balnica 18zł 14zł
Majdan - Balnica - Majdan 21zł 17zł
Majdan - Balnica *za parowozem 18zł 13zł
Majdan - Balnica - Majdan *za parowozem 25zł 18zł
Bilet wstępu na zabytkową stację Majdan 2zł 1zł

cennik z oficjalnej strony kolejki na rok 2016

bilet bezpłatny – dzieci do lat 3
bilet ulgowy – dzieci od 3 do 16 lat oraz powyżej 65 lat

Krótko o Bieszczadzkiej Ciuchci

Kolej wąskotorowa powstawała w latach 1895-1898 w celu eksploatacji zasobów leśnych, wtedy jeszcze bezdrożnych terenów Bieszczadów. Pierwszy parowóz wyjechał na tory 22 stycznia 1898r. na trasę z Nowego Łupkowa do Majdanu koło Cisnej. Parowóz pochodził z niemiecko-austryjackiej firmy Krauss. Głównym zadaniem kolejki początkowo był przewóz drewna do Nowego Łupkowa. Później kolejka oraz jej cała infrastruktura wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie. W czasach I i II Wojny Światowej kolejka służyła również do celów wojskowych. 16 lipca 1996 kolejką zaopiekowała się założona specjalnie w tym celu Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Więcej o historii Kolejki Bieszczadzkiej przeczytasz na stronie kolejki

Rezerwacja

Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
tel: 13 46 86 335
email: biuro@fbkl.pl
Rezerwacja online na stronie:
kolejka.bieszczady.pl/bilety/